Вибір між психологом, психотерапевтом та психіатром може бути непростим, особливо якщо ви не зовсім впевнені, в чому полягають їхні ролі та компетенції. У цій статті ми розглянемо ключові відмінності між цими спеціалістами в Україні та допоможемо вам визначити, до кого звертатися в залежності від вашої ситуації.
Психолог
Психолог працює з психічними та поведінковими проявами людини, сприяє переходу від неадаптивних думок і поведінки до адаптивних. Він може допомогти вам розібратися в особистісних проблемах, подолати стрес, позбутись вигоряння, опанувати страхи, зменшити тривогу та прояви депресії, покращити самооцінку, навчитись відстоювати кордони, сформувати нові звички, знайти мотивацію, мінімізувати прокрастинацію та перфекціонізм, краще зрозуміти себе, приймати та виражати свої емоції, налагодити стосунки з оточуючими тощо. Техніки які застосовують психологи спрямовані на самопізнання та розвиток клієнта та допомагають знайти нові способи вирішення проблем, покращити комунікацію та відносини.
Освіта психолога
Для того, щоб стати психологом, необхідно отримати вищу освіту за спеціальністю "Психологія". Це може бути бакалаврська або магістерська програма в університеті або інституті. Після завершення навчання фахівець може проводити дослідження, консультації та психологічну роботу з клієнтами, але не має права призначати лікування у вигляді медикаментів.
Психотерапевт
Психотерапевт має схожу з психологом специфіку роботи. Це фахівець, який має поглиблену освіту в якомусь конкретному терапевтичному напрямку і працює з більш складними психічними розладами. В Україні психотерапевти можуть використовувати різноманітні терапевтичні підходи, такі як когнітивно-поведінкова терапія, гештальт-терапія, психоаналіз, екзистенційна терапія тощо. Психотерапія зазвичай зосереджена на конкретних проблемах, має чітку мету, структуру, протоколи (в залежності від методу), є більш глибинною та довгостроковою. Психотерапевти (за виключенням тих, які закінчили медичний інститут) також не мають права призначати медикаментозне лікування.
Освіта психотерапевта
Щоб стати психотерапевтом, спочатку потрібно отримати освіту у галузі психології або медицини. Після цього необхідно пройти спеціалізоване навчання та отримати сертифікат з психотерапії у певному методі. В Україні існують різні школи та напрямки психотерапії, кожен з яких вимагає проходження відповідного навчання. Навчальний курс зазвичай триває 4-5 років.
Психіатр
Психіатр — це лікар, який спеціалізується на діагностиці, лікуванні та запобіганні психічних розладів. Якщо психологи та психотерапевти більшу увагу приділяють психологічним аспектам та методам подолання проблем клієнтів, психіатрія розглядає психічні розлади з медичної точки зору, лікуючи психічні симптоми за допомогою впливу на фізіологічні чинники. Психіатри мають право призначати медикаментозне лікування, включаючи психотропні препарати. Якщо ваші проблеми вимагають медичного втручання або якщо є підозра на серйозний психічний розлад, варто звернутись до психіатра. Часто в такому випадку найбільш ефективною допомогою буде комбінація медикаментозного лікування та психотерапії.
Освіта психіатра
Психіатр — це лікар, тому для початку необхідно отримати освіту в медичному університеті, а потім пройти інтернатуру або ординатуру за спеціалізацією "Психіатрія". Програма підготовки включає в себе вивчення загальної медицини, основ психіатрії, неврології та інших спеціалізованих дисциплін, а також практику в медичних установах. Після завершення навчання психіатр має право діагностувати психічні розлади та призначати медикаментозне лікування.
Кого обрати?
- Якщо ви стикаєтесь з життєвими труднощами складнощами в комунікації та стосунках, фобіями, стресом, тривогою, депресією легкої та середньої тяжкості, консультація психолога може бути найкращим варіантом.
- Якщо у вас є конкретні психічні проблеми, які значно впливають на ваше життя, або ви націлені на більш глибоку та довготривалу роботу зі спеціалістом, психотерапія з кваліфікованим психотерапевтом буде правильним вибором.
- У випадку, коли проблеми серйозні та можливо потрібне медикаментозне лікування, необхідно звертатися до психіатра. Але зауважте що оптимальним рішенням в такому разі є поєднання медикаментозного лікування та роботи з психологом або психотерапевтом.
Кожен випадок унікальний, і іноді може бути корисним почати з консультації у психолога, який може порадити вам звернутися до психотерапевта або психіатра за необхідності.
У психологічному центрі "Далі" ви знайдете кваліфікованих спеціалістів, готових надати вам підтримку та професійну допомогу. Якщо ви відчуваєте, що потребуєте допомоги, не вагайтеся звернутися до нас. Ми тут, щоб допомогти вам пройти через ваші виклики на можливості для зростання.
За отриманням якісної психологічної допомоги ви можете звернутись до наших терапевтів:
- Ольга Енгельс - психологиня, КПТ-консультантка, 1 рік приватної практики
- Олена Гнатко - психологиня, КПТ-консультантка, 1 рік приватної практики
- Зоряна Міщук - психологиня, тренерка, коуч, 4 роки приватної практики
- Наталія Єсик - психологиня, КПТ-консультантка, психотерапевтка у навчанні, 6 років приватної практики
- Наталя Квітка - психологиня, 5 років приватної практики
- Євгенія Кузіна - психологиня, PhD, 9 років приватної практики
- Олена Іванів - психологиня, психотерапевтка у навчанні, співзасновниця центру Дáлі, 6 років приватної практики
- Ольга Ляхович - дитяча психологиння, дитяча та підліткова тренерка, психотерапевтка у навчанні, 7,5 років практики
- Валерія Кваша - психологиня, засновниця центру Дáлі, 10 років приватної практики